Leo Festiwal 2024

Drodzy Słuchacze,

zainspirowany książką Bieguni Olgi Tokarczuk, która podejmuje tematykę ruchu i czasu,  chciałbym podczas tegorocznego Leo Festiwalu zachęcić do wspólnej refleksji nad tymi uniwersalnymi zagadnieniami i przyjrzeć się im poprzez pryzmat muzyki oraz tańca.

Wykonanie utworu muzycznego polega na realizacji sekwencji dźwięków w czasie. Co ciekawe, w niektórych językach na oznaczenie części utworu używa się słów oznaczających ruch w przestrzeni (fr. mouvement, ang. movement), w innych zaś związanych z czasem (wł. tempo). Zatem w muzyce te dwa aspekty są ze sobą nierozerwalnie związane. Chciałbym, by tegoroczny Leo Festival 2024 odzwierciedlił te idee oraz stał się podróżą w czasie i przestrzeni, zarówno dla publiczności, jak i dla artystów NFM Orkiestry Leopoldinum. Muzycy będą wędrować po Wrocławiu i występować w niekonwencjonalnych miejscach poza NFM, co pozwoli im być bliżej słuchaczy i zapewni publiczności znakomitą zabawę. Nie zabraknie cyklu koncertów w mieszkaniach prywatnych. Będą one przeznaczone dla stałych słuchaczy NFM Orkiestry Leopoldinum, dla których przygotowaliśmy specjalny konkurs.

Zapraszamy na wspólną muzyczną wędrówkę!

Christian Danowicz
Dyrektor artystyczny Leo Festiwalu

 

Domówka z Leo
 
10.05.2024
pt.
18:00
mieszkania prywatne, Wrocław
Kompozytorzy na emigracji
 
16.05.2024
czw.
19:00
NFM, Sala Czerwona
Mobilność jest realnością
Muzyka w przestrzeni miejskiej Wrocławia
18.05.2024
sob.
13:00
Przestrzeń miejska Wrocławia
Blind Test
Koncert niespodzianka z udziałem publiczności
18.05.2024
sob.
19:00
NFM, Sala Czerwona
W dobrym miejscu, w dobrym momencie
Danowicz / Masecki / Nisinman / Leopoldinum
19.05.2024
niedz.
18:00
NFM, Sala Główna
Andrzej Kosendiak
Dyrektor generalny

Andrzej Kosendiak to dyrygent i pedagog, jeden z najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 2001–2009 pełnił tam funkcję kierownika Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej, w 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego; w latach 2014–2016 wykładał w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2021 r. otrzymał tytuł profesora. Od 2018 r. do dziś prowadzi zajęcia na swojej macierzystej uczelni. W 2005 r. został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans – doprowadził do zmiany oblicza obydwu tych instytucji oraz do przekształcenia ich w Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego.

Christian Danowicz
Dyrektor artystyczny Leo Festiwalu

Christian Danowicz urodził się w 1983 r. w Buenos Aires, w Argentynie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 4 pod okiem swojego ojca, Enrique Danowicza, skrzypka i pedagoga. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie (Francja), które ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof.Gillesa Colliarda. W roku 2010 otrzymał tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Muzycznym im.F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów.  Na tej samej uczelni ukończył studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja.

Wratislavia Cantans
Jazztopad Festival
Musica Polonica Nova
Musica Electronica Nova
Forum Musicum
Akademia Muzyki Dawnej
Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się