Do głównych celów Leo Festiwalu od początku jego istnienia należy idea łączenia ludzi ze sobą.
W roku, w którym nasze miasto nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ta perspektywa jest jeszcze szersza. Wrocław jest prawdziwym centrum sztuki. Jego historia wskazuje na wpływy kulturowe z całej Europy, które, łącząc się ze sobą poprzez wieki, uczyniły zeń miejsce, którego nie można pomylić z żadnym innym – miasto, z którego jesteśmy dumni.
Podczas tegorocznej, VIII już edycji, festiwal zaprosi do współpracy sportowców, tancerzy i muzyków – największy nacisk zostanie położony właśnie na muzykę i sport. Obie dyscypliny łączy konieczność dbania o dobrą kondycję i refleks (w sporcie nazywamy to treningiem, w muzyce – ćwiczeniem), podobieństwo widoczne jest również w wyzwaniach dla umysłu: zarówno muzycy, jak i sportowcy starają się znaleźć sposób, aby jak najlepiej wykorzystać własny potencjał.
Podczas koncertu zatytułowanego Festival du corps ukazujemy liczne aspekty tej relacji, również humorystyczne. Najbardziej wyrafinowanym połączeniem treningu sportowego i muzyki wydają się być taniec i balet. Dlatego właśnie po utworze Apollo i muzy Strawińskiego tego wieczoru obejrzymy balet Twory Prometeusza do muzyki Beethovena w zdumiewającej choreografii autorstwa Rose Breuss.
Jednym z głównych wątków Leo Festiwalu jest współpraca z dziećmi. W tym roku przygotujemy dla Państwa nową operę dziecięcą, w której wezmą udział mali śpiewacy. Towarzyszyć im będzie oczywiście NFM Lepoldinum, orkiestra, która z niezwykłym entuzjazmem i cierpliwością wspiera działania młodych ludzi. Dla nich zaś działanie z profesjonalnymi muzykami jest wspaniałą motywacją. Podobnie radosna postawa cechuje Małgorzatę Podzielny, która przygotuje małych solistów i chór. W roli narratora w operze wystąpi Grażyna Wolszczak.
Koncert finałowy festiwalu połączy dwie orkiestry smyczkowe: Leopoldinum i orkiestrę gościnną, Sinfoniettę Cracovię. W ten sposób otwarte zostaną możliwości zarówno połączenia, jak i skontrastowania dźwięków i gestów. Festiwal zwieńczą utwory: Polyptique Franka Martina, w którym w roli solisty usłyszymy znakomitego austriackiego skrzypka Benjamina Schmida, a także Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Bartóka.
Zapraszamy na VIII Leo Festiwal!
Ernst Kovacic
Dyrektor artystyczny i dyrygent Leo Festiwalu