NFM FAQ - bilety
Zakupu biletów można dokonać pod adresem: bilety.nfm.wroclaw.pl
Sprzedaż online jest prowadzona do godziny przed koncertem. Bilety w wersji elektronicznej wysyłane są na adres e-mail podany podczas dokonywania zakupu. Wydrukowane bilety należy okazać przed wejściem na salę koncertową.
Księgarnia kameralna Niskie Łąki, która znajduje się na parterze budynku, oferuje souveniry z NFM, niszową literaturę, książki dla dzieci, wydawnictwa nutowe, markowe artykuły papiernicze, płyty CD i winylowe, w tym albumy wydane przez NFM oraz nagrania artystów, których można usłyszeć podczas koncertów. Księgarnia to także miejsce, gdzie można wypocząć, a nawet rozegrać partię szachów.
Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 18 oraz na godzinę przed wydarzeniami w Sali Głównej. Wejście możliwe jest przez foyer na parterze lub bezpośrednio z pl. Wolności (od strony hotelu). Kontakt z księgarnią jest możliwy pod adresem bookstore@niskielaki.pl lub telefonicznie pod numerem 533 338 599. Księgarnia prowadzi swój profil społecznościowy w serwisie Instagram pod adresem https://www.instagram.com/niskielaki/
Pamiątki i wydawnictwa NFM można znaleźć również w kasach NFM oraz na specjalnych stoiskach dostępnych przed koncertami.
Kasa biletowa NFM (plac Wolności 1) jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 18.00 (lub do godziny wieczornego koncertu) z przerwą między 15.00 a 15.30 oraz w soboty w godzinach 14.00 – 19.30 (lub do godziny wieczornego koncertu).
W niedzielę kasa jest czynna od 2 godzin przed koncertem.
Uwaga: Kasa jest czynna 1 godzinę przed koncertami z cyklu Filharmonia Familijna.
W przypadku wydarzeń odbywających się poza budynkiem NFM kasa jest czynna na 1 godzinę przed rozpoczęciem koncertu w miejscu, w którym się on odbywa.
Bezpośrednio przed koncertem kasa sprzedaje bilety tylko na bieżący koncert.
NFM FAQ -dojazd
Do dyspozycji zmotoryzowanych melomanów jest zlokalizowany pod pl. Wolności płatny parking podziemny z 650 miejscami (w tym dla motocykli). Nie ma możliwości postoju dla autokarów – mogą one jedynie zjechać do tunelu, by pozostawić lub odebrać pasażerów. Na parking wjeżdża się z ul. Krupniczej lub ul. Kazimierza Wielkiego (przez ul. Zamkową), a wyjeżdża się z niego w kierunku ul. Świdnickiej (przez ul. H. Modrzejewskiej) lub w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego. Z parkingu można przejść prosto do budynku NFM albo wejść schodami lub wjechać widną na pl. Wolności.
Na parkingu widoczne są fragmenty zabytkowego średniowiecznego muru bastejowego. Przybywających na koncerty samochodem prosimy o planowanie dojazdu z zapasem czasowym, ponieważ przed dużymi wydarzeniami w NFM ruch drogowy jest wzmożony, przez co dostęp do parkingu staje się utrudniony.
Informujemy, że Narodowe Forum Muzyki nie jest właścicielem oraz operatorem parkingu pod placem Wolności. Operatorem parkingu jest Interparking Polska Sp. z o.o., nad którymi kontrolę sprawują Wrocławskie Inwestycje.
Zgłaszanie problemów z funkcjonowaniem parkingu, propozycje usprawnień prosimy zgłaszać bezpośrednio do Wrocławskich Inwestycji pod adres e-mail: parking@wi.wroc.pl
Wejście dla publiczności oraz kasy znajdują się przy pl. Wolności.
Komunikacją miejską dojadą Państwo do NFM z każdej części Wrocławia. Najbliższe przystanki to:
- „Narodowe Forum Muzyki” na ul. Krupniczej, tuż przy budynku NFM – to przystanek po przeciwnej stronie do wejścia dla publiczności, należy przejść wzdłuż gmachu NFM na pl. Wolności;
- „Świdnicka” na ul. Kazimierza Wielkiego – idziemy ulica Świdnicką w stronę hotelu Monopol, za hotelem skręcamy w prawo;
- „Opera” na pl. Teatralnym – po obejściu budynku opery zobaczą Państwo przed sobą NFM.
- „Renoma” na ul. Świdnickiej – kierujemy się na Promenadę Staromiejską (trasę spacerową wzdłuż fosy), przy której zlokalizowany jest gmach NFM
Taksówki mogą zatrzymywać się przed budynkiem NFM od strony ul. Krupniczej.
Z Dworca PKS i PKP łatwo dotrzeć do NFM komunikacją miejską, natomiast spacer zajmie ok. 20 minut. Z lotniska do NFM jedziemy autobusem linii 406 do przystanku „Renoma”. Z Rynku dojdziemy do NFM w kilka minut, a z pl. Dominikańskiego w ok. 10 minut.
Samochód możemy zostawić na miejskim parkingu podziemnym przy gmachu NFM, wjazd od ul. Krupniczej i od strony opery. Uwaga: od 15 lutego operator parkingu wprowadza opłaty za parkowanie. Szczegóły znajdą Państwo na stronie Wrocławskich Inwestycji.
Prosimy wziąć pod uwagę (zwłaszcza przy umawianiu się z osobami towarzyszącymi na spotkanie przed koncertem), że większość obiektu NFM (nie tylko w sale koncertowe) jest odizolowana od zasięgu telefonii komórkowej.
W Sali Głównej przygotowano miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, miejsca zaaranżowane są w dwóch wariantach, możliwe jest uczestnictwo w koncercie obok osoby towarzyszącej zajmującej miejsce w fotelu na widowni.
Szczegółowe informacje na temat dostępności budynku.
Windy umożliwiają poruszanie się po całym budynku, pomieszczenia sanitarne dostosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózkach.
Pracownicy obsługi widowni są do Państwa dyspozycji. Nasz personel spotkają Państwo przy wejściu do budynku i sal koncertowych.
Melomani mogą zostawić okrycia wierzchnie i bagaż w szatni przy foyer górnym (na poziomie -1) przed koncertami w Sali Głównej i Sali Kameralnej lub w szatni przy foyer dolnym (na poziomie -3) przed koncertami w salach Czerwonej i Czarnej.
NFM FAQ - savoir vivre
Przed koncertami oraz w trakcie przerw mogą Państwo zwiedzić foyer, zajrzeć do kawiarni, drink baru, restauracji lub pozostać w sali koncertowej i przyjrzeć się rozwiązaniom architektonicznym i akustycznym.
Poza koncertami zwiedzanie możliwe jest tylko w grupach zorganizowanych z przewodnikiem w podanych przez organizatora terminach. Daty oprowadzania po NFM ogłaszamy na stronie internetowej i na naszym fanpage’u w portalu Facebook.
Dzieci (w zorganizowanych grupach) zapraszamy na zwiedzanie NFM połączone ze śpiewaniem piosenek. Informacje na temat zwiedzania.
Jest to zabronione. Obsługa widowni zwróci Państwu uwagę. Tylko akredytowane media mogą rejestrować oraz fotografować koncert. Zdarza się czasami, że wykonawcy nie życzą sobie obecności fotografów podczas koncertu.
Przybycie 30 min. przed koncertem to najlepsze rozwiązanie. Będą Państwo dysponować wystarczającą ilością czasu, aby (w razie potrzeby) odebrać bilety w kasie, zostawić okrycia wierzchnie w szatni, zajrzeć do bistro, wyłączyć telefony, zająć miejsce w sali i zapoznać się z programem koncertu.
Osoby spóźnione będą wpuszczone na salę dopiero w trakcie przerwy.
Większość dzieł muzyki klasycznej, takich jak symfonie czy koncerty, ma trzy albo cztery części. Zwykle po każdej z nich następuje krótka przerwa. Przyjęło się, ze pomiędzy poszczególnymi częściami nie nagradza się artysty oklaskami. Żeby dowiedzieć się ile każdy utwór ma części najlepiej zajrzeć do programu koncertowego. Zobaczą Państwo, że każdy utwór jest podzielony – zwykle nazwy poszczególnych części odnoszą się do włoskich oznaczeń tempa. Istnieją jeszcze inne sposoby zdobycia pewności, że utwór się skończył i można zacząć klaskać bez obawy popełnienia nietaktu, a mianowicie w momencie kiedy dyrygent opuszcza ręce i odwraca się przodem do publiczności.
Kilka przykładów:
Ludwig van Beethoven V symfonia c-moll op. 67
Części koncertu:
I Allegro con brio
pauza
II Andante con moto
pauza
III Scherzo. Allegro
pauza
IV Finale. Allegro
oklaski
F. Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Części koncertu:
I Allegro maestoso
pauza
II Larghetto
pauza
III Rondo – Vivace
oklaski
W przypadku koncertów jazzowych oklaskami nagradzamy solówki.
Program każdego koncertu jest inny, najczęściej trwa około dwóch godzin łącznie z 30-minutową przerwą. Nie we wszystkich koncertach przewidziano przerwy. Niekiedy w trakcie koncertu następuje przerwa techniczna (np. na zmianę ustawienia sceny), wówczas melomani powinni pozostać na swoich miejscach.
Koncerty dla dzieci i młodzieży trwają godzinę.
Szczegółowe informacje na temat długości koncertów znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w kalendarium koncertowym oraz w ulotkach z omówieniami koncertów rozdawanych przed koncertami. Przerwy oznaczane są gwiazdkami ***
Najważniejsze by czerpali Państwo radość z muzyki i czuli się komfortowo. Niektórzy Melomani wybierają formalne stroje, inni wolą codzienne ubrania – może tylko trochę bardziej eleganckie. Podstawowa reguła jest taka, że jedynymi osobami, które na każdy koncert muszą się elegancko ubrać, są artyści na scenie.
NFM FAQ inne
Osoby lubiące śpiewać oraz pragnące rozpocząć przygodę ze śpiewem zapraszamy do Chóru Melomana. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo w zakładce Chór Melomana.
NFM prowadzi również kursy dla młodych artystów pragnących występować w profesjonalnych zespołach orkiestrowych (Akademia Orkiestrowa) i chóralnych (Akademia Chóralna).
Narodowe Forum Muzyki posiada szeroką ofertę koncertów skierowaną do dzieci i młodzieży.
Rodzicom z dziećmi proponujemy niedzielne koncerty Filharmonii Familijnej
Dzieciom z przedszkoli i szkół podstawowych jest przeznaczony cykl edukacyjny Filharmonia dla Młodych
Młodzieży gimnazjalnej i ze szkół średnich dedykowane są Koncerty Edukacyjne dla Młodzieży
Zapraszamy te z do korzystania z zajęć Centrum Edukacyjnego NFM
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą w zakładce „Edukacja”.