Szósta edycja festiwalu Musica Electronica Nova skupia się na związkach muzyki i sztuk wizualnych. Według Johna Cage’a, który w latach 70. XX wieku mocno rozszerzył granice materiału muzycznego, muzyka może stać się zjawiskiem wizualnym: to, co widzimy ma tak istotne znaczenie, że może poprowadzić nasze słuchanie ku nowym polom percepcji. Co więcej, muzycy, przeprowadzając nowe eksperymenty, otwierają swoje kompozycje na wymiar wizualny, pojawiający się nie tylko jako rezultat poczynań muzycznych, ale też jako efekt użycia obrazu w formie wideo, scenografii czy światła.
Główny gość festiwalu, Thierry De Mey, jest jednym z kompozytorów współczesnych, których szczególnie interesuje wizualne oddziaływanie dzieł muzycznych. Być może wynika to z faktu, że ma on doświadczenie filmowe, co wpływa zarazem na jego sposób komponowania. Jego najsłynniejsze dzieła, filmy i instalacje, zostaną zaprezentowane podczas festiwalu. Będąc we Wrocławiu, podzieli się on również z publicznością swoim oryginalnym podejściem do twórczości muzycznej i nowymi pomysłami. W tym roku w szerokim zakresie nawiązaliśmy współpracę z Kinem Nowe Horyzonty. Zaprezentujemy wspólnie kilka koncertów, filmów i performansów w zróżnicowanych odsłonach. Od Charliego Chaplina po Sergieja Eisensteina, od słynnej kreskówki Les Shadoks po niewiarygodny Chronopolis Piotra Kamlera – program w Kinie Nowe Horyzonty poświęcony jest sztukom wizualnym i ich potencjałowi w oryginalnej twórczości kompozytorów współczesnych.
Współpracujemy także z Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 – z wspólną myślą o tym, by połączyć nasze publiczności i w ten sposób ukazać komplementarność działań obu wydarzeń. Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Narodowego Forum Muzyki przedstawią dwa programy, w których łączy się klasyka współczesności – muzyka Xenakisa, Serockiego, Harveya z polskimi premierami wyjątkowych utworów: Greed Alejandro Viñao, który uznamy za mocno zaangażowany chóralno-elektroniczny projekt z towarzyszeniem wideo, Et si tout entière maintenant, kompozycji Luca Ferrariego w nowej wersji koncertowo-multimedialnej, zrealizowanej wspólnie z WRO Center z nową oprawą wideo.
Ponadto na festiwalu usłyszymy kompozycje twórców takich jak Mason Bates, Detlef Heusinger, Mark Andre, Philippe Manoury czy Pierre Boulez. Nie zabraknie też muzyki giganta elektroniki, Pierre’a Henry’ego. Sztuka tańca jest reprezentowana przez nowe przedstawienie Saskii Hölbling (austriackiej tancerki i choreografki) z muzyką Wolfganga Mitterera. Połączenie teatru lalek oraz gestów w zwolnionym tempie na tle oryginalnej elektronicznej warstwy dźwiękowej z pewnością ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu w tym roku.
W wielu koncertach przejawiać się będzie europejski wymiar festiwalu poprzez spotkania kompozytorów zagranicznych ze znakomitymi polskimi muzykami: Lutosławski Quartet wykona ostatni kwartet smyczkowy Philippe’a Manoury’ego, natomiast Hashtag Ensemble z Warszawy zagra kompozycje De Meya, Michaela Baila oraz nowy utwór Wojciecha Błażejczyka. Wystąpią także Polish Cello Quartet, Orkiestra Muzyki Nowej oraz wielu znamienitych solistów takich jak Jean Geoffroy czy Toros Can. Na festiwalu gościmy już tradycyjnie paryski IRCAM-Centre Pompidou, a także BEAST z Birmingham, Studio Konserwatorium z Pekinu i Studio Eksperymentalne SWR z Freiburga. Usłyszymy wiele prawykonań zamówionych przez festiwal u młodych, jak i doświadczonych polskich kompozytorów: Franciszka Araszkiewicza, Wojciecha Błażejczyka, Adama Porębskiego, Patryka Zakrockiego oraz Lidii Zielińskiej.
Nie zabraknie ciekawych seansów z serii „Kino dźwięku” – z muzyką elektroakustyczną do słuchania w ciemności. To kolejny sposób na pobudzenie wizualnego potencjału muzyki, tym razem w kontekście jej silnego związku z przestrzenią. Artyści z Chin, Niemiec, Francji i Polski przez trzy dni zaprezentują sesje dla dzieci, koncerty akusmatyczne dla młodzieży oraz specjalny, całonocny sobotni cykl sesji pod tytułem: „Biała noc”. Zgodnie z tradycją jeden z wieczorów poświęcony będzie polskiej muzyce współczesnej. Koncert ten jest zaprogramowany przez wrocławski oddział Związku Kompozytorów Polskich – założyciela i współorganizatora festiwalu MEN. Podczas przygotowywania programu festiwalu naszym celem było zniesienie granic, w których prezentacja muzyki współczesnej mogłaby utknąć. Wszystkie wydarzenia są nie tylko koncertami, ale także szerszymi doświadczeniami, którymi chcemy się dzielić z naszą publicznością. Obecnie zewsząd dobiega jakaś „muzyka”, niebezpiecznie penetrując w ciągłym strumieniu każdą przestrzeń publiczną. Dla tych, którzy są ciekawi nowych wrażeń, festiwal MEN jest czymś więcej niż tylko odpowiedzią na zalewającą nas masę dźwiękową – jest rzeczywistą koniecznością dokonywania odkryć i szukania ludzkich przeżyć. Pragniemy je uczynić zarówno ambitnymi, jak i przystępnymi.
Zapraszamy do uczestnictwa w tych niezwykłych wydarzeniach!
Elżbieta Sikora
Dyrektor artystyczny festiwalu Musica Electronica Nova 2015
Pierre Jodlowski
Konsultant ds. programu artystycznego