Andrzej Kosendiak / fot. Sławomir Przerwa
Andrzej Kosendiak / fot. Sławomir Przerwa
Wratislavia Cantans
Przepływ idei
07.09.2024
sob.
12:00
NFM, Sala Czerwona
Program:

Georg Friedrich Händel Almira – opera HWV 1 (wybór arii)
Reinhard Keiser Almira – opera (wybór arii)

Pobierz omówienie
Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent
Uczestnicy 48. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej
Orkiestra Festiwalowa:
Radosław Kamieniarz, Joanna Kreft, Anna Nowak, Klaudia Matlak, Małgorzata Kosendiak, Enrique Gómez-Cabrero Fernández – skrzypce
Agnieszka Papierska, Elżbieta Stonoga – altówki
Michał Bąk – kontrabas
Emiliano Rodolfi, Patrycja Leśnik-Hutek – oboje
Julia Karpeta – viola da gamba
Marta Niedźwiecka – klawesyn, pozytyw 

Czas trwania:
65 minut
Lokalizacja:
NFM, Sala Czerwona
plac Wolności 1, Wrocław
Cennik:
od 10 do 70 zł

Historia pobytu młodego Georga Friedricha Händla w Hanowerze ukazuje go jako człowieka odważnego i pełnego wielkich ambicji. Najpierw prawie poniósł śmierć w pojedynku z Johannem Matthesonem. Powód sporu oczywiście należał do tych najpoważniejszych: biorąc udział w wystawieniu jego Kleopatry, Händel nie ustąpił starszemu koledze miejsca przy klawesynie. Niedługo potem bezwzględnie wykorzystał zbieg okoliczności, debiutując jako dyrygent operowy kosztem swojego ówczesnego szefa – niepozbawionego wcale talentu Reinharda Keisera. Dzięki Andrzejowi Kosendiakowi i uczestnikom Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej będziemy mieli okazję posłuchać twórczości obu rywalizujących przed trzystoma laty artystów.

Po raz pierwszy libretto Almiry, w pierwotnej wersji autorstwa Giulia Pancieriego, zostało wykorzystane w 1691 roku przez weneckiego kompozytora Giuseppe Boniventiego. Na terenie Niemiec historię kastylijskiej królowej najpierw miała okazję poznać operowa publiczność w Brunszwiku, dla której na warsztat wziął ją Ruggiero Fedeli. Dla Reinharda Keisera, ówczesnego kierownika Theater am Gänsemarkt w Hamburgu, włoski tekst libretta przetłumaczył Friedrich Christian Feustking. Zamiast jednak wystawić Almirę nad Łabą, Keiser wyjechał do saksońskiego Weißenfels. Tam jego zmodyfikowane opracowanie premierowo zaprezentowano w lipcu 1704 roku. Decyzja Keisera o wyjeździe była być może spowodowana nagłym zamówieniem od elektora Palatynatu Jana Wilhelma Wittelsbacha, który miał niebawem odwiedzić to miasto. Zgodnie z inną hipotezą, zasugerowaną przez Johna Mainwaringa, pierwszego biografa Händla, lubiący wystawne życie Keiser popadł w długi i najzwyczajniej w świecie uciekł z Hamburga przed swoimi wierzycielami.

Libretto Feustkinga, które miało być podstawą hamburskiego przedstawienia, trafiło w ten sposób do Händla – wówczas muzyka orkiestry Theater am Gänsemarkt. Kompozytor, korzystając częściowo z pomysłów Keisera, napisał własną operę. Wystawiona w styczniu 1705 roku odniosła wielki sukces. Umożliwiło to kompozytorowi napisanie kolejnego dzieła dla Hamburga – opery Nero. Kiedy latem Keiser powrócił do miasta, okazało się, że ma za złe młodszemu koledze, iż ten wykorzystał jego nieobecność. To właśnie złe stosunki między nimi w niedługim czasie przyczyniły się prawdopodobnie do wyjazdu Händla do Włoch. Keiser fragmenty niewykorzystanego opracowania opublikował w swoim zbiorze Componimenti musicali, a jego wersję Almiry (kolejną) wystawiono w Hamburgu pod koniec 1706 roku. Händel w tym czasie był już we Włoszech. Trzyletni pobyt w tym kraju stał się kolejnym ważnym przystankiem na drodze do osiągnięcia artystycznej maestrii.

NFM Audio Player - obsługa komponentu Event

NFM Video Panel - obsługa komponentu Event

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się