fot. materiały prasowe zespołu
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704

Założycielem Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 jest klawesynista i dyrygent Václav Luks. Skąd 1704?

1704 to ważny rok dla Jana Dismasa Zelenki, sztandarowego kompozytora dla zespołu. W sierpniu 1704 w Kościele św. Mikołaja w Pradze odbyło się wykonanie jezuickiego dramatu muzycznego Zelenki – Via laureata. Nie wiemy nic o wcześniejszym życiu Zelenki, więc wydarzenie to symbolizuje pojawienie się jednej z najznakomitszych postaci muzyki XVIII w. na scenach Europy.
Zespoły powstały w 2005 r. na potrzeby projektu Bach – Praga – 2005, który zapoczątkował również ich współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym Praska Wiosna. Od 2007 r., po wielkim sukcesie Missa votiva Zelenki we Francji, Collegium 1704 regularnie gości na europejskich festiwalach.

W 2008 r. artyści zapoczątkowali serię koncertów Muzyczny Most Praga – Drezno, która jest kontynuacją bogatych tradycji kulturowych tych dwóch miast. Współpraca z tak wybitnymi solistami jak Magdalena Kožená, Vivica Genaux i Bejun Mehta zaowocowała w 2012 r. drugą serią koncertów o nazwie Collegium 1704 w Rudolfinum (poprzednio Baroque Opera Starts), które odbywały się w Sali im. Dvořáka w praskim Rudolfinum. Od jesieni 2015 te dwie serie koncertów zostały połączone w jeden sezon koncertowy odbywający się w Pradze i Dreźnie.

Po międzynarodowym sukcesie wykonania opery Rinaldo Händla w 2009 r., rok 2013 zespoły poświęciły odkrywaniu dzieł czeskiego kompozytora Josefa Myslivečka. Wykonanie jego opery L’Olimpiade przez Collegium 1704, które można było zobaczyć w Pradze, Caen, Dijon, Luksemburgu i Theater an der Wien, zostało nominowane do Międzynarodowej Nagrody Operowej.
Niedawne i nadchodzące projekty koncertowe zespołów to m.in. występy podczas Salzburger Festspiele w 2015 i 2016 r., koncerty w Filharmonii Berlińskiej, Theater an der Wien, Konzerthaus Wien, Concertgebouw w Amsterdamie, Wigmore Hall, Wersalu, podczas Festiwalu w Lucernie, Festiwalu Chopinowskiego oraz występy w charakterze zespołu rezydującego podczas prestiżowych festiwali OudeMuziek Utrecht oraz Bachfest Leipzig.

Koncerty na żywo i nagrania zespołów są nadawane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w całej Europie. W 2014 r. Collegium 1704 i Václav Luks współpracowali z Bejunem Mehtą przy nagraniu DVD opery Glucka Orfeusz i Eurydyka oraz filmu dokumentalnego BBC 2 zatytułowanego Mozart in Prague, w którym wystąpił Rolando Villazón. Nagrania zespołu zrealizowane dla wytwórni Accent, Zig-Zag Territoires oraz Supraphon zyskują zawsze uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych (otrzymały m.in. nagrodę Diapason d'Or, wyróżnienie Coup de Coeur przyznawane przez TV Mezzo, nominację do nagrody magazynu „Gramophone”). We wrześniu 2013 r. wydane zostało długo oczekiwane nagranie Mszy h-moll Bacha. Najnowszy projekt zespołu to pierwsze na świecie nagranie Missa divi Xaverii J.D. Zelenki dla wytwórni Accent.

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się