fot. archiwum artysty
Václav Luks

Václav Luks, założyciel praskiej orkiestry barokowej Collegium 1704 i zespołu wokalnego Collegium Vocale 1704, studiował w Konserwatorium w Pilznie i na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (w klasie waltorni i klawesynu). Kontynuował studia i badania nad muzyką dawną w Schola Cantorum Basiliensis w klasach Jörga-Andreasa Böttichera oraz Jensa Bøje Christensena, specjalizując się w dziedzinie historycznych instrumentów klawiszowych oraz wykonawstwa muzyki dawnej.
Koncertował w całej Europie i poza nią (USA, Meksyk, Japonia) jako waltornista-solista berlińskiej Akademie für Alte Musik. Po powrocie z zagranicy do Czech w 2005 r. przekształcił Collegium 1704 z zespołu kameralnego, który istniał już za czasów jego studiów w konserwatorium (od 1991 r.), w orkiestrę barokową i założył Collegium Vocale 1704. Bezpośrednim impulsem do wprowadzenia tych zmian był zainicjowany przez Václava Luksa projekt zatytułowany Bach – Praga – 2005, w ramach którego zaprezentowano główne dzieła wokalne J.S. Bacha. Projekt ten wyznacza początek współpracy obydwu zespołów z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym Praska Wiosna.

Pod kierunkiem Luksa Collegium 1704 szybko znalazło się w kręgu najlepszych zespołów zajmujących się wykonawstwem muzyki XVII i XVIII wieku, a artystyczne osiągnięcia na scenie międzynarodowej samego Vacláva Luksa przyczyniły się w znacznym stopniu do wzrostu zainteresowania muzyką czeskich kompozytorów: Jana Dismasa Zelenki i Josefa Myslivečka.

W 2008 r. Václav Luks zainicjował serię koncertów Muzyczne Mosty Praga – Drezno. Od jesieni 2012 wraz z Collegium 1704 prowadzi w praskim Rudolfinum cykle koncertowe poświęcone muzyce wokalnej XVII i XVIII wieku. Jesienią 2015 te dwie realizowane przez niego serie koncertów zostały połączone w jeden sezon koncertowy odbywający się w Pradze i Dreźnie.

Wśród niedawnych i nadchodzących koncertów Václava Luksa z zespołem warto wymienić występy podczas festiwalu Salzburger Festspiele 2015 i 2016, w Filharmonii Berlińskiej, Theater an der Wien, Wiedeńskiej Sali Koncertowej, Concertgebouw w Amsterdamie, Wigmore Hall, Wersalu, podczas Lucerne Festival i Festiwalu Chopinowskiego oraz otrzymanie statusu artysty-rezydenta podczas Festival Oude Muziek Utrecht oraz Festiwalu Bachowskiego w Lipsku.
Oprócz intensywnej pracy z Collegium 1704 r. Luks współpracuje również z innymi uznanymi zespołami, takimi jak La Cetra Barockorchester Basel czy Dresdner Kammerchor. Václav Luks nagrywał dla wytwórni Accent, Supraphon i Zig-Zag Territoires. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów (Konkurs im. Johanna Heinricha Schmelzera w Melk, Konkurs Praska Wiosna, Konkurs Bachowski w Lipsku).  Od 2013 r. prowadzi zajęcia z dyrygentury chóralnej w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. 

Newsletter Melomana
Zapowiadamy nowe koncerty, przypominamy o starcie sprzedaży biletów, dajemy znać o ostatnich wolnych miejscach
Zapisz się